Projekti

Trogodišnji program "Korak u samostalnost"

Program je financiran od strane Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te je namijenjen prvenstveno djeci i mladima s teškoćama u razvoju, a glavni cilj mu je podizanje kvalitete njihova života. Glavna aktivnost programa su organizirane igraonice i radionice za djecu i mlade s teškoćama, koje se provode u Županji i Babinoj Gredi. Grupe s korisnicima su prilagođene dobi, mogućnostima i potrebama korisnika ovisno o specifičnostima grupe. Sastoje se od socijalizacijskih radionica, kreativnih radionica sportsko-rekreativnih aktivnosti, učenja, druženja s vršnjacima sa i bez poteškoća u razvoju, socijalne integracije, usvajanja komunikacijskih i socijalnih vještina, samozastupanja, učenja socijalne kompetencije, organizacije slobodnog vremena, razvijanje interesa i zdravih stilova života i slično. Provođenjem programskih aktivnosti prevenira se institucionalizacija djece i mladih s teškoćama u razvoju, te se povećava njihovo socijalno uključivanje. Kako se korisnici ovoga Programa nalaze u ruralnim i manje razvijenom urbanom podrćju, socijalne usluge u lokalnoj zajednici nisu im dostupne. Udruga Golubovi jedna je od rijetkih udruga na ovom području koja provodi izvaninstitucionalnu skrb o osobama s invaliditetom. Predloženi program nudi rješenje za velik broj korisnika kojima će biti omogućeno korištenje izvaninstitucionalnih socijalnih usluga u njihovoj lokalnoj zajednici, bez izdvajanja iz obitelji i smještanja u instituciju. Razdoblje provedbe trogodišnjeg programa je 36 mjeseci, s početkom provedbe druge godine programa od 1. lipnja 2024. godine i koja traje do 31. svibnja 2025. godine. Ukupna vrijednost programa je 32.500,00 eura, a ukupno financiranje programa u 3 godine iznosi 71 670,32 eura. Planirani ciljevi uključuju prevenciju institucionalizacije i razvoj izvaninstitucionalnih socijalnih usluga za djecu s teškoćama u razvoju i mlade s invaliditetom; promociju i razvoj volonterstva u lokalnoj zajednici; osnaživanje obitelji djece s teškoćama u razvoju i mladih s invaliditetom; senzibilizaciju vršnjačke skupine, lokalne zajednice, te stručnjaka koji susreću s korisnicima programa o njihovim pravima, potrebama i mogućnostima. Program uključuje radionice kojima je cilj osnažiti i osamostaliti djecu, unaprijediti komunikacijske i socijalne vještine, uključiti djecu u vršnjačku skupinu i život zajednice, podići samopouzdanje, prevenirati poremećaje u ponašanju, razviti interese kod djece, ojačati koordinaciju pokreta, poboljšati finu i grubu motoriku, te povećati školski uspjeh.

Pomoćnik u nastavi

Projekt je financiran od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja. Provedba projekta započela je u rujnu 2023., a odobren je iznos od 69 948,86 eura. Završetak projekta očekuje se u srpnju 2023. godine. Kroz projekt je uključeno deset učenika s teškoćama u odgojno-obrazovnom procesu i zajednici u kojoj žive, bez izdvajanja iz obitelji i bez institucionalizacije. Zaposleno je devet pomoćnika u nastavi, te jedan stručni komunikacijski posrednik na period od deset mjeseci, a koji će učenicima i učenicama s poteškoćama olakšati usvajanje školskog gradiva. Kroz pomoć u nastavi osigurava se lakša inkluzija djece u odgojno-obrazovni sustav. Stavljajući ih u ravnopravan položaj s vršnjacima, djeci s teškoćama omogućava se razvoj usmjeren samostalnom i aktivnom življenju u budućnosti. Ako bude raspisan, udruga se planira aplicirati i na novi natječaj “Pomoćnik u nastavi” i sljedeće godine.

Osnažimo se

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva 2022. godine odobrila je financijska sredstva za institucionalnu podršku Udruzi “Golubovi” u iznosu od 84 500 kuna, s mogućnošću višegodišnjeg financiranja do 31. prosinca 2024. U tijeku je treća i posljednja godina institucionalne podrške, te je pružena mogućnost nastavka financiranja u obliku Temeljne sustavne podrške do 31. prosinca 2025. i to u iznosu od 15.000,00 eura. Provedbom programa “Osnažimo se” udruzi je omogućeno zapošljavanje jednog djelatnika na nepuno radno vrijeme, nabava informatičkog programa za vođenje članstva udruge, izrada web stranice (www.golubovizupanja.com), pokretanje nove službene e-pošte (info@golubovizupanja.com), te pokretanje donatorskih aktivnosti s ciljem prikupljanja sredstava za unaprjeđenje rada udruge. Nadalje, održane su radionice za roditelje o pravima osoba s invaliditetom, te radionice za asistente, roditelje i skrbnike o odnosima unutar obitelji i socijalnog uključivanja osoba s invaliditetom u društvo. Uspostavljena je partnerska suradnja s udrugama koje imaju iste ili slične ciljeve s područja Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske i Osječko-baranjske županije, čija je suradnja i dalje u tijeku. Zajednički cilj grada Županje, općina Babina Greda, Bošnjaci, Cerna, Drenovci, Gradište, Gunja i Vrbanja te naše udruge je podizanje svijesti o potrebama osoba s invaliditetom, a sve s ciljem unaprjeđivanja položaja ranjivih skupina, jednako kao i razvoj civilnog sektora na našem području.

 

Zaželi - prevencija institucionalizacije

Udruga „Golubovi“ Županja s partnerom Grad Županja je 15. ožujka 2023. potpisala Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za Europski projekt „Zaželi-prevencija institucionalizacije – Društvo za pomoć osobama s invaliditetom „Golubovi“ Županja i Grad Županja“. Sam projekt je odobren na 36 mjeseci u trajanju od ožujka 2024. do siječnja 2027. Odobren je iznos od 630 000 EUR financiranih iz Europskog socijalnog fonda te Državnog proračuna Republike Hrvatske. Kroz projekt se pružaju usluge potpore i podrške starijim osobama i osobama s invaliditetom u svrhu prevencije institucionalizacije. Zaposleno je 15 pružatelja usluga koje pomažu starijim i nemoćnim građanima, njih čak 105. Neke od usluga koje pružaju su organiziranje prehrane (pomoć u pripremi obroka, pomoć u nabavi hrane i dr.), obavljanje kućanskih poslova (pranje posuđa, pospremanje stambenog prostora, donošenje vode, ogrjeva i slično, organiziranje pranja i glačanja rublja, nabava lijekova i drugih potrepština i dr.), održavanje osobne higijene (pomoć u oblačenju, presvlačenju i svlačenju, u kupanju i obavljanju drugih higijenskih potreba i sl.), te zadovoljavanje drugih svakodnevnih potreba.